kuchnia rodzinna

Jak uczynić kuchnię bardziej przyjazną dla rodziny?

Kuchnia jest zawsze tam, gdzie wszyscy w domu się spotykają, gotują razem posiłki, wspólnie jedzą, czy po prostu spędzają czas. Jeśli chcesz sprawić, aby Twoja domowa przestrzeń była dla rodziny przyjazna, oto kilka wskazówek, które pomogą w osiągnięciu tego celu.

Stworzenie fragmentu ścianki działowej / murku z ladą

Taką operacją warto przeprowadzić w otwartych przestrzeniach, kuchniach z jadalnią lub salonem. Pozwala odgrodzić część kuchenną, nie zmniejszając jednak wizualnie przestrzeni. Góra takiego murku może być przykryta ladą, która można wykorzystać np. na podawanie talerzy, kiedy obiad, czy kolacja jest już przygotowana. Zaraz obok takiej ścianki odgradzającej można postawić stół, aby wygodnie było przekazywać naczynia i posiłki bezpośrednio z kuchni.

Powierzchnie łatwe w utrzymaniu w czystości

Marmurowe blaty wyglądają pięknie, ale łatwo je zbrudzić. Unikaj płytek w pobliżu miejsca gotowania, a jeśli już takie posiadasz, zastosuj ciemną fugę, a nie białą.  Jeśli chodzi o podłogę to najłatwiejsze w utrzymaniu czystości są tradycyjne podłogi wyłożone linoleum, lub podłogi drewniane, ale trzeba w razie zaplamienia wycierać od razu.

kuchnia w domu

Popularna receptura na drzwiczkach

Jeśli macie rodzinny ulubiony przepis, dlaczego nie sprawić, aby był on w określonym miejscu przywieszony. Można przywiesić go od wewnątrz lub na zewnątrz szafki, a już nigdy nie będziesz trzeba nerwowo przeszukiwać receptury na ulubione ciasto, ani pytać się członków rodziny ile łyżek mąki wrzucić do ciasta.

Stołki dla małych dzieci

Żadna kuchnia, z której korzystają dzieci nie powinna być bez stołka, na który będą mogły wejść aby sięgnąć po określoną rzecz. Upewnij się, że stołek jest wystarczająco wysoki, aby pozwolić dziecku dostać się do umywalki czy szafki wiszącej, lub górnej półki lodówki. Doradztwo i projekty dot. przygotowania odpowiednich mebli kuchennych znajdziesz tutaj.

kuchnia idealna dla rodziny

Wysoko zawieszone półki do trzymania niebezpiecznych produktów

Wysokie umieszczone półki pozwolą przechowywać produkty, które mogłyby być dla dzieci niebezpieczne czy nieodpowiednie. Jeśli dzieci lubią słodycze, a nie chcemy aby jadły za dużo, magazynek na łakocie także warto stworzyć na wysoko zawieszonej półce, tak aby dziecko nie miało do niego dostępu.

Komfortowe siedzenia

Jeśli rodzina lubi przesiadywać w kuchni podczas śniadań, obiadów czy kolacji, lub po prostu dobrze czuje się w kuchni i często spędza czas w niej, wato przypatrzeć się krzesłom czy są wygodne. Niewygodne krzesła potrafią zniechęcić do siedzenia i zepsuć wspólne spotkanie.

Inspiracje kuchenne:

Related Posts