regulowane ościeżnice drewniane

Regulowane ościeżnice w budownictwie mieszkalnym i nie tylko

Stosowane w budownictwie mieszkalnym ościeżnice regulowane są jednymi z najczęściej wybieranych. Co ma wpływ na ich popularność i czy faktycznie są rozwiązaniem wydajniejszym od ościeżnic blokowych czy też stałych? Przeczytaj poniższy artykuł i poznaj specyfikę ościeżnic regulowanych!

Ościeżnice regulowane – podstawowe informacje

Ościeżnice regulowane charakteryzują się budową z dwóch połączonych ze sobą elementów umożliwiających zsuwanie ich i rozsuwanie w określonym zakresie. Jest to rozwiązanie bardzo często stosowane w starym budownictwie, w którym grubości murów nie były jeszcze zunifikowane w związku z czym ściany w poszczególnych pomieszczeniach miały różną grubość co uniemożliwiało zastosowanie jednolitych, wyglądających tak samo ościeżnic a w efekcie burzyło ład i estetykę wnętrz. Lekarstwem na te bolączki okazały się ościeżnice regulowane, które wyglądając tak samo mogły zostać zamontowane na ścianach o różnej grubości. Pomimo tego, że współcześnie grubości murów są jednolite ościeżnice regulowane wcale nie straciły na popularności. Wynika to z tego, że ich okalająca naroża ścian budowa czyni je bardzo efektownym elementem wykończenia wnętrz nie wymagającym dodatkowej pracy w postaci montowania nakładek, czy też wyrównywania ścian.

Ościeżnice regulowane stalowe – co warto wiedzieć?

Ościeżnice regulowane wykonywane są z różnych materiałów. Na rynku dostępne są ościeżnice regulowane stalowe a także drewniane. Warto jest wiedzieć, że ościeżnice regulowane stalowe są zdecydowanie wytrzymalsze niż ościeżnice drewniane w związku z czym ochoczo wykorzystywane są w pomieszczeniach biurowych oraz użytkowych. Niestety, uwzględniając budowę, ościeżnice regulowane stalowe charakteryzuje wytrzymałość mniejsza niż ościeżnice blokowe, czyli te wykonane z jednego elementu. Wybierając ościeżnice regulowane stalowe warto kierować się nie tylko ich parametrami wytrzymałościowymi ale również możliwym wyposażeniem (w głównej mierze uszczelkami oraz sposobem łączenia). Dodatkowo istotnym aspektem może być również kształt – ościeżnice regulowane stalowe mogą mieć zaoblone krawędzie lub wykończone kątami prostymi.

Ościeżnice regulowane drewniane czy stalowe?

Jak zostało już wcześniej wspomniane ościeżnice regulowane drewniane również są dostępne w ofercie najróżniejszych producentów. Stając przed wyborem właściwych framug warto jest zwrócić uwagę na charakter przestrzeni, w której ościeżnice regulowane będą montowane. Wyżej już przytoczone zostały przykłady zastosowania ościeżnic regulowanych stalowych, gdzie więc wykorzystywane są ościeżnice regulowane drewniane i jakie są ich zalety? Ościeżnice regulowane drewniane najczęściej wykorzystywane są w budownictwie mieszkalnym – wynika to z ich naturalnego wyglądu i estetycznego designu, który fenomenalnie komponuje się z drewnianymi drzwiami najczęściej spotykanymi w mieszkaniach oraz domach jednorodzinnych. Ościeżnice regulowane dopasowywać należy uwzględniając sposób zagospodarowania przestrzeni, w której są one montowane.

Wysokiej jakości ościeżnice regulowane drewniane lub ze stali dostępne są w ofercie polskiego producenta drzwi BKT-System, z którego ofertą zapoznać się można na stronie https://www.bkt-system.com.pl/oscieznice-regulowane/.

Related Posts