Sok z granatu

Świeże soki owocowe i warzywne – czy warto je pić?

Słodkie napoje i soki z kartonów nie są najlepszym wyborem do tego, aby pić je codziennie. Posiadają spore ilości cukru, syropu glukozowego czy innego rodzaju chemicznych słodzików. Alternatywą dla nich są wyciskane soki owocowe i warzywne, które możemy uzyskać używając wyciskarek do soków. Ale czy warto je pić?

Zalety picia soku z wyciskarki do soków

Soki z wyciskarki nie zawierają monosacharydów i disacharydów, które są szkodliwe. Powstają ze świeżych owoców i warzyw. Nie produkuje się ich z soków zagęszczonych i nie dosładza. Jest to więc ich duża zaleta. Gdy na co dzień ktoś pije napoje gazowane lub soki kartonowe, to zamiana na świeże soki wyjdzie mu na dobre. Jest to świetne źródło witamin, a także wiele innych cennych składników.

Soki, które warto pić to:

  • Sok pomarańczowy – poprawne funkcjonowanie naczyń krwionośnych,
  • Sok jabłkowy – wpływa pozytywnie na trawienie i pracę jelit,
  • Sok grejpfrutowy – wpływa korzystnie na trawienie,
  • Sok winogronowy – poprawa pamięci,
  • Sok wiśniowy – źródło antyoksydantów,
  • Sok żurawinowy – bogate źródło witaminy C,
  • Sok marchwiowy – źródło witaminy A, C i beta-karotenu.

Wady picia naturalnych soków

Dużą wadą soków owocowych i warzywnych jest ich ubogość w błonnik. Proces przygotowania soku w wyciskarce do soków sprawia, że pozbywamy się nie tylko skórki i części niejadalnych warzyw i owoców, ale również błonnika. Obecność błonnika w owocach sprawia, że jesteśmy bardziej syci niż po sokach, które go nie posiadają. Z tego powodu nie należy całkowicie zastępować sokami warzyw i owoców.

Podsumowanie

Świeżo wyciśnięte soki owocowe i warzywne z wyciskarki do soków posiadają wiele zalet i jest to zdrowsza alternatywa dla słodkich napojów i soków kartonowych. Niemniej jednak, warto zdawać sobie sprawę z tego, że beztroskie picie soków nawet tych świeżo wyciskanych także nie jest zdrowe i może doprowadzić np do pogorszenia wyglądu sylwetki. Jeśli jeszcze nie posiadasz własnej wyciskarki do soków koniecznie zajrzyj na https://www.energiazdrowia.pl/

Related Posts