sztukateria ścienna

Sztukateria elewacyjna. Na jaką warto się decydować?

Sztukateria elewacyjna jest dziś mniej popularnym pomysłem. Architekci jednak zaczynają coraz częściej sięgać po ten rodzaj dekorowania fasady budynków. Jakie rodzaje sztukaterii elewacyjnej można znaleźć, czym się charakteryzują i jakie jest ich zastosowanie, dowiecie się czytając nasz artykuł!

 

Sztukateria elewacyjna – czym się charakteryzuje

 

Sztukateria elewacyjna to typ sztukaterii stosowany na zewnątrz. Jest stworzona z elementów styropianowych, na których jest klej na bazie betonu. Aby konstrukcja była bardziej stabilna jest wzmocniona siatką. Sztukateria elewacyjna jest klejona na fasadę budynku. Można ją malować jak tylko się zapragnie, przez co jest uniwersalnym rozwiązaniem i może wtopić się w kolorystykę każdej dotychczasowej kompozycji na elewacji.

 

Sztukateria elewacyjna a ścienna – gipsowa

 

Sztukateria elewacyjna różni się od ściennej użytymi materiałami. Sztukateria ścienna jest przeznaczona do wnętrz do jej budowy wykorzystany jest odlew gipsowy, który nie nadaje się jednak do stosowana na zewnątrz budynku ze względu na dużą absorpcję wilgoci. Sztukateria elewacyjna jak już wcześniej zostało wspomniane jest zbudowana ze styropianu i kleju na bazie betonu, przez co odporna jest na działanie deszczu i wiatru.

 

Rodzaje elementów sztukateryjnych na elewację

 

Jeżeli szukasz dekoracji na elewacje możesz wybierać spośród takich elementów jak: listwy, kolumny, gzymsy, nadokienniki, podokienniki, wsporniki i wiele innych. Kolumny sprawdzą się gdy chcemy stworzyć klimatyczny ganek. U producentów elementów sztukateryjnych znajdziemy rożne typy kolumn od bardziej złożonych dekoracyjnych po bardziej minimalistyczne pasujące do nowoczesnych budynków. Również w kwestii listw, nadokienników, podokienników znajdziecie mniej i bardziej ozdobne modele.

 

Dlaczego warto sięgać po sztukaterię elewacyjną?

 

Sztukateria ścienna jest bardzo dobrym rozwiązaniem nie tylko dla bardziej tradycyjnych rozwiązań. Proste elementy sztukateryjne sprawdzą się również w bardziej nowoczesnym budownictwie.

 

Więcej na temat sztukaterii elewacyjnej znajdziecie na stronie http://www.nord-gips.pl/44-sztukateria-elewacyjna

Related Posts