Dom bliźniak katowice

Czy warto zdecydować się na dom w zabudowie bliźniaczej? Zalety i wady.

Dom bliźniak to jedna z możliwości dostępnych na rynku nieruchomości. Jest to rodzaj kompromisu pomiędzy domem wolnostojącym, a takim w zabudowie szeregowej. Poznaj zalety i wady tego rozwiązania.

Korzyści – dom w zabudowie bliźniaczej

Zdecydowanie do największych korzyści możemy zaliczyć koszty budowy oraz energooszczędność. Wspólna ściana dzieląca dwa domy może pełnić funkcję izolacji zewnętrznej. Domy bliźniak są de facto osobnymi domami wolnostojącymi. Mają osobne wejście i zamieszkują tam dwaj różni właściciele. Na zewnątrz domy bliźniacze wyglądają podobnie. Nie musi być to idealna kopia, ważne żeby były spójne. W niektórych przypadkach deweloper umożliwia na etapie projektowania wprowadzać własne zmiany. Tak jest w przypadku osiedla Wzgórze Witosa: https://wzgorzewitosa.pl/dom-blizniak-katowice/. Inwestycja obejmuje 20 domów bliźniaczych w stanie surowym zamkniętym.

Podczas budowy domów bliźniaczych na jednej działce umieszczone są dwa obiekty. Umożliwia to obniżenie kosztów związanych z zakupem gruntu, a także lepiej wykorzystać możliwości działki budowlanej. Każdy z domów posiada własny ogród i garaż co z pewnością należy do zalet. Warto również zwrócić uwagę na kwestię bezpieczeństwa. Bliska obecność sąsiadów, pomaga poradzić sobie z różnymi wydarzeniami losowymi. Gdy wyjeżdżasz na wakacje zawsze możesz oddać dom pod opiekę zaprzyjaźnionemu sąsiadowi.

Wady bliźniaków

Do minusów tego rozwiązania można zaliczyć bliskie sąsiedztwo innych osób.Oprócz tego, nie możemy ingerować w wygląd zewnętrzny domu. Oba obiekty muszą być spójne i tworzyć zgraną całość. Jeżeli działka jest wspólną własnością, mogą być problemy z późniejszą sprzedażą domu. To samo tyczy się prac remontowych. Wszelkie modyfikacje powinny być uzgadniane z drugim właścicielem domu. Zwróć uwagę na prawidłowe oświetlenie domu. Z uwagi na to, że obiekty połączone są jedną ścianą, nie możemy wstawić tam okien. Powoduje to, że niektóre pomieszczenia mogą być ciemne.

Podsumowując, dom w zabudowie bliźniaczej jest świetną alternatywą, jeżeli szukasz rozwiązania na pograniczu domu wolnostojącego a szeregowca. Zyskujesz własny ogród, podjazd i garaż, lecz nie unikniesz kontaktów z sąsiadami.

Related Posts