panele słoneczne na dachu

Eko wentylacja – czyli jak zadbać o dobrą jakość powietrza w swoim domu?

Na początku wyjaśnijmy pojęcie budownictwa ekologicznego, ponieważ jest to coraz częściej używana fraza w odniesieniu do nowoczesnego budownictwa, dlatego warto mieć świadomość z czym wiąże się jej stosowanie. Ekologiczne budownictwo to taki sposób wznoszenia obiektów budowlanych, który cechuje się zasadami zrównoważonego rozwoju, jest przyjazny dla środowiska naturalnego, minimalizuje zużycie surowców zarówno na etapie wznoszenia konstrukcji jak i zużycie surowców energetycznych podczas jego eksploatacji.

Ekologia a ogrzewanie

Pojęcie ekologiczności w odniesieniu do budynków najczęściej kojarzone jest ze sposobem ogrzewania budynku, ponieważ to właśnie ogrzewanie pobiera najwięcej energii, i ma znaczny wpływ na środowisko naturalne. Można przyjąć uproszczenie, że ekologiczny dom, to ekologiczne ogrzewanie. Tradycyjne sposoby ogrzewania domu w nowoczesnym budownictwie są minimalizowane, lub definitywnie eliminowane. Są to: ogrzewanie gazowe, olejowe, ogrzewanie na węgiel, miał węglowy, drewno, brykiet itp. Powodują spalanie surowców, co uwalania trujące substancje wypuszczane do powietrza poza budynek. Sposoby ogrzewania uznane za ekologiczne to ogrzewanie biomasą, wykorzystanie ciepła geotermalnego przy stosowaniu pomp ciepła, wentylacja mechaniczna i rekuperacja, czyli odzysk ciepła z ogrzanego wcześniej powietrza, panele słoneczne. Ekologiczne rozwiązanie jest droższe we wdrożeniu, natomiast pozwala cieszyć się mniejszymi kosztami eksploatacyjnymi, korzystanie z odnawialnych źródeł jest niemal darmowe, dlatego inwestycje tego typu na przełomie lat będą się zwracały. Kwestie finansowe to jednak jedna sprawa. Dla niektórych ważniejszy jest wpływ na środowisko naturalne, a użycie alternatywnych, ekologicznych metod na ogrzewanie domu czy pozyskanie energii, jest rozwiązaniem zrównoważonym i nie wpływa na zatrucie środowiska naturalnego. Istnieje możliwość pozbycia się kopcącego komina w domu, tylko trzeba mieć świadomość o dostępności nowoczesnych rozwiązań i wiedzieć jak ważne jest ich wykorzystanie dla dobra własnego i ogólnego.

domy energooszczędne

Sposoby na ekologiczne ogrzanie domu, jak pompy ciepła i rekuperacja nie muszą być tak wydajne jak tradycyjne w nowoczesnym budownictwie. Nowe budynki są znacznie bardziej szczelne i posiadają lepsza izolację cieplną. Dzięki temu mamy możliwość ograniczyć wielkość energii potrzebnej na ogrzanie, a co za tym idzie, systemy alternatywne idealnie się sprawdzą.

Wentylacja mechaniczna

Poszukując tańszego sposobu na poprawienie wentylacji we własnym domu, bardzo często polecanym rozwiązaniem jest montaż wentylacji mechanicznej. Najważniejszym elementem jest tutaj dobór samych urządzeń wentylacyjnych. Przeważnie instaluje się wentylatory z odzyskiem ciepła lub wentylatory mechaniczne z systemem wyciągowym. Planując instalację wentylacji mechanicznej warto wybrać specjalne urządzenia. Wentylatory ebm papst sprawdzają się doskonale w wentylacji mechanicznej. Przykładową ofertę wentylatorów ebm papst można znaleźć na stronie: www.wentylatory-online.pl

 

 

 

Related Posts