parowe nawilżacze powietrza

Nawilżacze powietrza – rodzaje, wady i zalety

Coraz częściej spotyka się nawilżacze powietrza zarówno w domach, jak i w biurach i nie powinno nas to dziwić. Wprost przeciwnie – powinniśmy brać przykład, ponieważ te nieduże urządzenia mają ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie na co dzień. W tym artykule znajdziecie pakiet niezbędnej wiedzy na temat nawilżaczy, która pozwoli wam zdecydować, czy warto w nie inwestować i jaki najlepiej wybrać dla siebie.

Jak działają nawilżacze powietrza?

Jedynym celem nawilżaczy jest zwiększenie poziomu wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Dokładny mechanizm działania nawilżacza powietrza jest zależny od tego, z jakiej metody on korzysta – każda prezentuje nieco inny sposób na pozbycie się suchego powietrza.

  1. nawilżacze powietrzaMetoda parowa. Nawilżacze parowe tworzą parę wodną i w ten sposób zwiększają wilgotność powietrza. Do ich zbiornika wlewa się wodę, która jest następnie podgrzewana tak, by parowała.
  2. Metoda ultradźwiękowa. Zgromadzona w zbiorniku nawilżacza powietrza woda jest za pomocą ultradźwięków rozbijana na drobne cząstki i emitowana do powietrza w postaci delikatnej mgiełki.
  3. Metoda ewaporacyjna. Nawilżacz ewaporacyjny pobiera powietrze z pomieszczenia i nawilża je, przepuszczając je przez pokryte cienką warstwą wody walce, by oddać je z powrotem do wnętrza.

Oczywiście warto poświęcić jeszcze kilka słów tradycyjnym metodom nawilżania, do których nie jest potrzebny specjalny sprzęt. Wszystkie one opierają się na parowaniu wody – doraźnie nawilżyć powietrze można zatem susząc w domu pranie, wieszając na kaloryferze mokre ręczniki bądź kamionkowe naczynia wypełnione wodą. Metody te są jednak nieskuteczne przy większych przesuszeniach.

Zalety nawilżaczy powietrza

dekoracjePowiedzieć, że nawilżacze powietrza optymalizują wilgotność powietrza w pomieszczeniach, to z jednej strony powiedzenie wszystkiego, a z drugiej – niczego. Jest to oczywiście ich najważniejsza zaleta, jednak warto wiedzieć, jakie ma to znaczenie dla naszego zdrowia. A pozwala nam to pozbyć się bólów głowy, uczucia zmęczenia oraz suchości skóry i błon śluzowych. Dodatkowo odpowiednio nawilżone powietrze sprzyja dobremu stanowi drewnianych mebli i podłóg.

Niektóre z nawilżaczy powietrza mają także dodatkowe opcje, które bez wątpienia należy poczytać im za zaletę. Możliwość oczyszczania powietrza z różnego rodzaju zanieczyszczeń, m.in. z kurzu, roztoczy, pyłków roślin czy sierści zwierząt docenią przede wszystkim alergicy. Z kolei nawilżacze, które umożliwiają wykorzystywanie ich do aromaterapii (np. Venta) przyniosą ulgę osobom zmagającym się z wieloma problemami zdrowotnymi, ale także tym, poszukującym efektywnego relaksu.

Wady nawilżaczy powietrza

parowe nawilżacze powietrzaMimo swoich oczywistych zalet, sprzęty nawilżające powietrze nie są pozbawione wad. Są one różne w zależności od metody nawilżania, ale także w zależności od danego modelu – wiadomo bowiem, że na rynku są urządzenia lepsze i gorsze. W tym miejscu skupimy się wyłącznie na wadach poszczególnych metod nawilżania, ponieważ nie sposób analizować konkretnych urządzeń.

Minusami nawilżaczy parowych jest to, że podnoszą one temperaturę powietrza w pomieszczeniu oraz zużywają stosunkowo dużo energii elektrycznej. Z kolei nawilżacze ultradźwiękowe nie mogą być stosowane w pomieszczeniach, w których przebywają zwierzęta domowe – ultradźwięki dla nas są niesłyszalne, ale słyszą je zwierzęta, co je drażni. Jeśli chodzi zaś o ewaporacyjne nawilżacze powietrza, część osób zwraca uwagę na to, że ich praca jest słyszalna – generują delikatny szum, który niektórym może przekazać np. w czasie snu.

Related Posts