Oświetlenie awaryjne – jak działa i gdzie zamontować?

Oświetlenie awaryjne jest przewidziane w przepisach, które dotyczą bezpieczeństwa w budynku, zwłaszcza w takich, w których brak oświetlenia może doprowadzić do zagrożenia życia lub zdrowia. Dlatego też w wielu budynkach takich jak ośrodki kultury, kina czy niektóre przedsiębiorstwa i urzędy – powinno się znaleźć oświetlenie awaryjne. 

 

Oświetlenie ewakuacyjne i awaryjne

 

Oświetlenie ewakuacyjne to wymóg, który powinniśmy stosować w każdym budynku, czy szerzej ujmując miejscu, które gromadzi większą liczbę ludzi. Dlatego też wszystkie sale kinowe, namioty na festiwalach muzycznych, budynki tymczasowe czy kina powinny posiadać specjalnie oświetloną drogę ewakuacyjną. W momencie, kiedy doszłoby do utraty światła – specjalnie oświetlone tabliczki i napisy, będą informować o tym gdzie i w jakim kierunku przebiega droga ewakuacyjna. Pamiętajmy, że są budynki, które korzystają tylko z światła sztucznego, dlatego też oznakowana i oświetlona droga jest warunkiem koniecznym, aby zadbać o bezpieczeństwo ludzi znajdujących się w tego typu miejscach. Do takich budynków należą np. szpitale. 

 

Czym się różni oświetlenie ewakuacyjne i zapasowe?  

 

Oświetlenie ewakuacyjne włącza się w strefach otwartych i strefach wysokiego ryzyka i oczywiście dróg ewakuacyjnych. Tego typu oświetlenie zasilane jest z niezależnego źródła. Z kolei oświetlenie zapasowe może być np. zastępstwem dla głównego. Z kolei wszystkie te rodzaje światła możemy zaliczyć właśnie do oświetlenia awaryjnego. W tego typu rozwiązaniach chodzi przede wszystkim o to, aby w przypadku utraty światła podstawowego, zachować bezpieczeństwo w budynku. Specjalnie wykwalifikowane firmy jak np. POL-POŻ oferują usługi oświetlenia awaryjnego: https://pol-poz.pl/oswietlenie-awaryjne-i-ewakuacyjne. Specjaliści wykonują pomiary i dokładnie zapoznają się z planem budynku, aby mieć pewność, że oświetlenie awaryjne jest w pełni sprawne i dobrze rozplanowane. Ważne tutaj jest również cykliczne sprawdzanie technicznego aspektu oświetlenia awaryjnego. 

 

Oświetlenie awaryjne jest bardzo ważnym elementem, który w niektórych przypadkach wymagany jest prawnie. Powinniśmy pamiętać o tego typu rozwiązaniu, zwłaszcza jeśli w danym budynku przebywa dużo osób lub osoby przebywające w danym miejscu mają ograniczoną zdolność ruchową. Awaryjne światło jest bardzo ważnym elementem, które może uchronić przed nieszczęśliwym wypadkiem. 

Related Posts