Co warto wiedzieć o wentylatorach przemysłowych?

Wentylatory przemysłowe są stosowane w wielu gałęziach przemysłu. Mogą być montowane w różnych miejscach. Znajdują zastosowanie między innymi w instalacjach wentylacyjnych, odciągowych, klimatyzacyjnych. Wyróżniamy wiele typów wentylatorów. Do najczęściej spotykanych należą wentylatory promieniowe, wentylatory ex/atex, wentylatory osiowe i kanałowe.

Wentylatory promieniowe

W tej grupie możemy wyróżnić wentylatory promieniowe niskociśnieniowe, wentylatory promieniowe średniociśnieniowe, a także wentylatory wysokociśnieniowe. Urządzenia charakteryzują się wytrzymałym silnikiem. Wentylatory posiadają spiralną obudowę, Mogą być wykorzystywane do transportu czystego i zabrudzonego powietrza. Wykorzystuje się je również do transportu pyłów, gazów czy granulatów.

Wentylatory ex/atex

Wentylatory przeciwwybuchowe ex/atex są przystosowane do pracy w strefach, które mogą być zagrożone wybuchem. Posiadają mocną i wytrzymałą konstrukcję, która pozwala na pracę w niesprzyjających warunkach. Dzięki odpowiedniej budowie urządzenia są wytrzymałe i długo pozostają sprawne. Mogą być wykorzystywane w transporcie pneumatycznym, a także instalacjach przemysłowych i odciągowych.

Wentylatory osiowe i kanałowe

Ten typ wentylatorów stosowany jest w systemach oddymiania, systemach i urządzeniach wymiany ciepła, układach oczyszczania powietrza z dymów, oparów i par, a także w innych miejscach. Wentylatory osiowe i kanałowe są szeroko wykorzystywane w przemyśle spożywczym, włókienniczym czy papierniczym. Wentylatory wykonywane są ze stali malowanej proszkowo. Silnik posiada klasę izolacji F. Może pracować z przemiennikiem częstotliwości.

Wentylatory – stan techniczny

Ważne jest to, aby dbać o właściwy stan techniczny urządzeń. Sprawne działanie wentylatorów wpływa na działanie całej instalacji. Dlatego też powinniśmy dużą uwagę przywiązywać do regularnych przeglądów, które wyeliminują ewentualne awarie.

Więcej przydatnych informacji znajdziesz na stronie https://www.luftberg.pl

Related Posts