W ostatnich latach coraz więcej Polaków stawia na lastryko w kuchni. To jedno z najchętniej wybieranych podłoży. Większość z nas kojarzy tę imitację kamienia z czasem PRL-u, gdy budowano bloki z wielkiej płyty. Teraz materiał jest ponownie doceniany, jednak czy słusznie? Tego dowiesz się z naszego najnowszego wpisu.
Czym jest lastryko?
Lastryko (nazywane też jako terazzo) to mieszanka sztucznego kamienia, która powstaje zazwyczaj na bazie białego cementu, wody, grysu – w większości przypadku z marmuru, bazaltu bądź granitu – oraz barwników. Ostateczny wygląd lastryko zależy od rodzaju oraz proporcji poszczególnych składników. Materiał używany jest do posadzek, ścian, parapetów, schodów i dekoracji. W zależności od tego, jaki rezultat chcemy uzyskać, lastryko może mieć gładką lub chropowatą fakturę.
Warto czy nie?
Wciąż istnieje spora grupa osób, którym lastryko przywodzi na myśl płyty pomnikowe. Warto pożegnać się z takimi skojarzeniami, bo lastryko ma wiele zalet. Wcale nie jest szare i nijakie, spora część producentów łączy różne kolory, dzięki czemu możemy znaleźć lastryko w wielu kolorach. Na rynku znajdziesz m.in. lastryko łączące 3 kolory, takie jak biel, granat i pomarańczowy. Posadzka z lastryko w takich barwach będzie efektownie prezentować się w kuchni.
Szeroka oferta lastryko to nie jedyna zaleta tego rozwiązania. To wytrzymały materiał, na którym nie widać zabrudzeń. Lastryko jest odporne na działanie wielu czynników, między innymi promieni UV, uderzenia, ścieranie, czy wilgoć. Materiał jest też łatwy w czyszczeniu. Co więcej, lastryko jest również w przystępnych cenach i bez problemu możesz go zastosować pod ogrzewanie podłogowe.
Terrazzo, tak jak każdy materiał, ma swoje wady. Jednak nie ma ich za wielu. Największym minusem lastryko jest to, że łatwo się brudzi. Należy tutaj też podkreślić, że jeśli decydujesz się na wylewanie lastryko, musisz do tego zamówić specjalistyczną firmę, a nie glazurnika – jak to bywa w przypadku płytek wykonanych z lastryko.
Urządzasz na nowo kuchnię? Sprawdź meble kuchenne na zamówienie w studio Vena http://www.vena-kuchnie.pl/. Zobacz ich realizacje i przekonaj się samemu, że warto z nimi współpracować.