Minęły już czasy, kiedy w biurowcach stosowano nielubiane raczej świetlówki. Co prawda do dnia dzisiejszego, szczególnie w starych budynkach stosuje się jeszcze oprawy na ten typ źródła światła, ale ze względów na niską jakość światła zostały zastąpione przez nowocześniejsza formę jaką są lampy ledowe występujące zarówno w formie świetlówek (chodzi oczywiście o kształt, tak aby pasowały do opraw starego typu) oraz wiele innych form jak np. panele natynkowe i podtynkowe.
Jak dobrać panele LED do biura?
Przy wyborze odpowiedniego panelu nie powinno się sugerować wyłącznie wyglądem czy ceną panelu. Oświetlenie musi spełniać odpowiednie normy, a pracodawca jest zobligowany do zapewnianie właściwych warunków pracy, zgodnie z zasadami BHP. Oznacza to, że wybór oświetlenia powinien zostać podyktowany tym, jak skutecznego oświetlenia się poszukuje. Będzie miało na to wpływ na pewno wielkość powierzchni biurowej czy odległość między podłogą a sufitem – czy też miejscem montażu paneli LED. Jednym z ważniejszych parametrów jakie należy wziąć pod uwagę to lumen – czyli jednostka miary strumienia świetlnego. Producenci udostępniają takie informacje dla każdego produktu. Większa wartość lumenów oznaczać będzie mocniejsze światło generowane przez źródło światła. Inną istotną charakterystyką jest współczynnik odwzorowania barw Ra. Im bliżej wartości 100, tym lepiej, bardziej naturalnie wyglądają barwy przedmiotów widziane przez człowieka. Uznaje się, że minimalna wartość powinna wynosić przynajmniej 80.
Kwestie estetyczne – wystrój wnętrza biura
Na pewno na wybór konkretnego modelu podtynkowego panelu LED ma wpływ także jego wygląd. Obecnie produkowane są minimalistyczne w swej stylistyce panele LED, które idealnie wpisują się w wystrój nowoczesnych biur. Najczęściej są one montowane w sufitach podwieszanych tworząc równą i płaską powierzchnię, na której znajdują się punkty emitujące światło. W zależności od osobistych preferencji stosuje się mniejsze panele o okrągłych, kwadratowych lub prostokątnych kształtach – wówczas ich ilość jest większa, lub panele o większych wymiarach, jak chociażby panel 60 cm na 60 cm. Ich ilość jest wówczas mniejsza, ponieważ cechują się znacznie większą mocą i skutecznością oraz posiadają większą powierzchnię generującą światło.
Panele LED to ekonomiczne rozwiązanie dla biura
Panele LED to wybór ekonomiczny, ponieważ wykorzystując diody najnowszej generacji są w stanie wygenerować odpowiednią ilość dobrej jakości światła zużywając przy tym mniej energii elektrycznej. W dużych biurowcach, gdzie system oświetleniowy wnętrz budynku jest mocno rozbudowany, różnica w kosztach związanych z użytkowaniem systemu jest znaczna. Poza oszczędnościami finansowymi pojawia się także oszczędność związana z rzadszymi czynnościami serwisowymi, ponieważ diody LED charakteryzują się bardzo długa żywotnością, sięgająca nawet kilkudziesięciu tysięcy godzin (wg danych dostarczanych przez producentów). Im lepszej jakości diody zostaną wykorzystane w oświetleniu typu LED, tym będą droższe, ale także posłużą na dłuższy czas. Diody nieznanego pochodzenia, zwykle najtańsze, mogą odmówić posłuszeństwa szybciej, co wpłynie na zwiększenie kosztów związanych z wymianą i serwisem.