Jednym z poważnych problemów współczesnego świata jest zanieczyszczenie odpadami, które nie podlegają biodegradacji. Nie wszędzie istnieje szczelny i sprawny system recyklingu zużytych materiałów, głównie mowa o tworzywach sztucznych, ale także elektronice wszelkiego rodzaju. Niestety dzieje się tak, że ze względu na wysokie koszty recyklingu ogromne ilości śmieci wyrzuca się na niezabezpieczone wysypiska i składowiska, lub gdziekolwiek popadnie, bez większej troski o środowisko naturalne i organizmy, które w nim żyją, w tym człowieka.
W jaki sposób chronić środowisko?
Środowisko naturalne to nasz największy skarb. Aby pomóc je chronić wystarczy stosować się w większej mierze do pewnych zasad, które zminimalizują negatywny wpływ działalności człowieka. Trend taki robi się coraz bardziej popularny w przypadku gadżetów reklamowych. Coraz częściej w obrocie pojawiają się ekologiczne gadżety – czyli takie, które powstały z materiałów po recyklingu, lub zostały wyprodukowane z materiałów ekologicznych, przyjaznych dla środowiska, biodegradowalnych. Przykładów jest bardzo dużo. Dla przykładu tworzywa sztuczne, plastiki jako materiały wtórne mogą być wykorzystywane przy produkcji wszelkiego rodzaju gadżetów. Ich wytrzymałość niczym nie różni się od produktów stworzonych z nowych tworzyw. Natomiast materiałem naturalnym, który zastępuje tworzywo, nadaje produktowi elegancji i nie wpływa na zaśniecenie środowiska jest drewno, a także tektury, papier wykonywane także z materiałów odzyskiwanych.
Przykłady ekologicznych gadżetów reklamowych
Szablonowym przykładem gadżetu ekologicznego są akcesoria biurowe, a wśród nich notesy, karteczki, notesy, bloki, wszelka papeteria. Produkty te mogą być wykonane z odzyskanej makulatury a ich jakość jest identyczna, jak produktów wykonanych z nowych materiałów. Inwestując w tego rodzaju gadżety dajemy sygnał światu, że jest to ważne, tym samym propagując proekologiczne nastawienie. Istnieją także ekologiczne długopisy, które wykonane są z twardej tektury oraz plastiku po recyklingu. Ich produkcja nie wymaga wytwarzania nowych materiałów i tworzyw, dlatego nie przyczyniamy się do powstania dodatkowej ilości sztucznych tworzyw, które mogą zagrażać bezpieczeństwu środowiska. Wszelkie gadżety drewniane, także należą do produktów ekologicznych, oczywiście, jeśli drzewa ścięte do ich produkcji pochodzą z odpowiednio do tego przeznaczonych źródeł.